V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se zaměstnancem, který například jen nezapadá do týmu. Co dalšího prozradila mezinárodní studie společnosti Deloitte o zaměstnaneckém prostředí?

Aktuální studie Deloitte International Dismissal Survey porovnávala situaci zaměstnavatelů ve 46 zemích Evropy, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Vyplynulo z ní, že jsou u nás zaměstnanci proti propuštění z práce oproti jiným státům dost chráněni. A ještě to, že náklady na propuštění zaměstnance v podobě například odstupného či odškodného jsou vysoké. Celkově se Česko umístilo na čtrnáctém místě ze všech sledovaných států.

„Kalkulace nicméně nezohledňuje případy, kdy zaměstnavatel zaměstnance propustí bez zákonného důvodu, tedy neplatně, a ten výpověď úspěšně napadne žalobou u soudu. V takovém případě se totiž pro zaměstnavatele náklady výrazně navyšují, mimo jiné i o náhradu mzdy,“ říká Anna Szabová, advokátka Deloitte Legal, která se na studii podílela.

Mezi šesti nejnákladnějšími zeměmi figurují Itálie, Švédsko a Francie, a to bez ohledu na to, zda je důvod výpovědi organizační, nebo nikoli.

Náklady spojené s výpovědí z organizačních důvodů danou českému zaměstnanci, který si vydělá za rok zhruba 750 tisíc korun, činí  zhruba 400 tisíc korun, tedy asi 16 tisíc eur. Italský zaměstnavatel v obdobném případě zaplatí více než 53 tisíc eur, což je více než 1,35 milionu korun. Pokud bude chtít italský zaměstnavatel propustit zaměstnance bez důvodu, třeba jen proto, že se mu nelíbí, jak chodí oblečený, budou související náklady dvojnásobné.

Více informací >>